Výroba nového záklopu odkalovací jímky koupaliště

O víkendu 11. – 13. června 2021 jsme se pustili do výroby nového dřevěného záklopu odkalovací jímky na přítoku koupaliště. Původní smrkový poklop byl trouchnivý, na několika místech děravý a hrozilo nebezpečí úrazu či pádu do hluboké jímky! Proto jsme starý záklop odstranili a spálili. Následovalo mechanické očistění ocelové kostrukce a odkopání přečnívajících drnů. Poté byla natřena vrchní část konstrukce roštu barvou na rez.

Materiál na nový záklop jsme zvolili hoblovaná terasová prkna ze sibiřského modřínu – kvalita BC (část doplněno AB) – 27x143x3000 z Fortexu. Tato dřevina patří k nejtrvanlivějším druhům mezi jehličnatými dřevinami. Dřevo sibiřského modřínu díky, velkému obsahu olejnatých látek, dobře odpuzuje vodu a je přirozeně chráněno proti napadení houbami. Odolává klimatickým podmínkám.

V pátek jsme terasová prkna přivezli, přebrali, rozměřili a nařezali na vhodné rozměry. Jako ochranu před hřevokazným hmyzem a houbám jsme zvolili fungicidní postřik Bochemit. Dále jsme je natřeli 2 vrstvami penetrační lazury Lusonol S1023 bezbarvý + pinie s vysokým podílem přírodního oleje. Na svlaky jsme použili nerezové vruty, jednotlivé dílce jsme zafixovali vysokopevnostním lepidlem Soudal T-REX Gold Power. Bohužel nás v sobotu zastihla lokální bouřka, která nám spláchla čerstvý 2. nátěr, takže jsme sušili a poté opětovně natírali. V neděli jsme sestavili jednotlivé dílce a opatřili je svlaky. V podvečer jsme jednotlivé dílce převezli ke koupališti a zasadili je do očištěného a nově natřeného ocelového roštu.

Na výše uvedených pracech se podíleli tyto členové spolku:
Michal W., Markéta P., Richard a Veronika T., Jindřich F., Mirek a Lukáš M.
Na výrobu nového zálkopu a přípravu roštu bylo odpracováno celkem 90 člověkohodin. Dalo nám to hodně práce.

Děkujeme městu Proseč za úhradu materiálu na stavbu nového dřevěného záklopu jímky nádrže, která je v majetku města.

LUSONOL S1023 – tenkovrstvá penetrační lazura s vysokým podílem přírodního oleje zachovává dřevu jeho jedinečnou charakteristickou kresbu i strukturu. Vysoký podíl přírodního oleje (min. 30%) z lazury proniká hluboko do struktury dřeva a tím mu optimálním způsobem zajišťuje dlouhodobou ochranu. Lazura do dřeva ideálně vsákne (nevytváří lakovou vrstvu na povrchu) a tedy nepraská ani se neloupe a zaručuje mu vysokou paropropustnost – dřevo neomezeně dýchá. Opravné nebo udržovací nátěry mají díky tomu nejjednodušší způsob přípravy podkladu i vlastní aplikace. Kvalitní pigmenty poskytují lazuře vysokou odolnost proti vlivům povětrnosti a zejména vůči UV záření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *