Rozhledna U Marešů – Martinice

Kraj: Pardubický
Okres: Chrudim
Město: Proseč, místní část Martinice čp. 17
GPS souřadnice: 49.778754N, 16.106454E
Otevírací doba: dle otevírací doby restaurace U Marešů

Rozhledna U Marešů je součástí restauračního objektu U Marešů v obci Proseč – místní část Martinice, zhruba 28 km jihovýchodně od Chrudimi. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 652 m.

Výška rozhledny je 13m. Vyhlídková plošina je výšce 9,4 m a vede na ni 47 schodů.

Rozhledna U Marešů stojí na trase místní cyklostezky Maštale 3.

Výhled z rozhledny je díky okolním stromům je možný především severním směrem do Polabí a na vzdálený pás vrcholků Jizerských hor, Krkonoš, Orlických hor a Králického Sněžníku. Při dobré viditelnosti lze spatřit nezaměnitelný vrchol Ještědu i Sněžku.

Martinice leží severně od hlavní silnice z Poličky do Hlinska. Nejlépe dostupná je ze silnice z Proseče do Rychnova. Z opačné strany se dá k rozhledně dojet také ze silnice Borová – Proseč. Ta je určena pro cyklisty. Odbočka vlevo na hrubou lesní asfaltku se nachází po 1km od kraje lesa a dále vede po hrubé šotolině 2,4 km mírně z kopce lesem až k rozhledně. První cesta je dobře sjízdná na silničním kole, druhá lépe na horském.

Vstup na rozhlednu, suvenýry a občerstvení si můžete zakoupit v restauraci pod rozhlednou u Marešů. Výhled z rozhledny usnadňuje dalekohled se 75x přiblížením.

Soukromá rozhledna jako příjemné zpestření zájezdní restaurace U Marešů vyrostla od léta 2018 do léta 2020. Zbudování zděné stavby rozhledny financovala rodina Marešova, stavbu realizovala firma M & M zemní práce v.o.s. Stavbu finančně podpořil také Pardubický kraj a „dárcovský prodej” jednotlivých schodů.

Fotogalerie: Jak šel čas (2021-2018)