Nedodělaný suchý poldr v Kutříně dostaví polská firma Budimex

Rozestavěný a už dva roky opuštěný suchý protipovodňový poldr u Kutřína na Chrudimsku na říčce Krounce dostaví polská společnost Budimex, která nedávno získala i zakázku na stavbu dálnice D11 z Trutnova na polské hranice.

Suchý protipovodňový poldr v Kutříně dostaví největší polská stavební firma Budimex. Cena investice, která zahrnuje stavbu 146 metrů dlouhé hráze a revitalizaci dvou kilometrů koryta říčky Krounky, dosahuje 564,5 milionu korun bez DPH. Práce potrvají déle než tři roky. Informovala o tom firma Budimex.

Polská stavební firma v následujících 39 měsících u Kutřína vybuduje 146 metrů dlouhou hráz s maximální výškou 17,8 metru nad úrovní terénu a šířkou v koruně 5,67 metru, bude mít spodní výpustě a také boční přeliv. Na ní se bude nacházet zpevněná komunikace.

“Retenční objem zařízení by měl činit 3,6 milionu metrů krychlových. Zatopená plocha při plném retenčním objemu obsáhne 67,5 hektaru, což představuje velikost zhruba sta fotbalových hřišť. Úpravou projde také dvoukilometrový úsek koryta říčky Krounky,” uvedl Artur Popko, předseda představenstva společnosti Budimex.

Cena investice je 564,5 milionu korun bez DPH. To je o 230 milionů méně, než předpokládal předělaný projekt. Poldr v Kutříně by měl být hotový za tři roky. Původní zakázka, po jejímž prodražení původní dodavatel odstoupil, měla vyjít na 400 milionů korun.

Po svém dokončení ochrání suchá retenční nádrž na Krounce před velkou vodou oblast v povodí řeky Novohradky, do níž se Krounka vlévá. Novohradka je v dolním toku velmi citlivá na záplavové vlny, poldr v Kutříně by ji tak mohl pomoci lépe ochránit.

Stavba poldru začala již v roce 2021. Kvůli růstu cen materiálů a nutnosti změnit technické řešení projektu však původní firma od zakázky odstoupila, stavba je již dva roky zakonzervovaná a Povodí Labe muselo najít nového stavitele. Na místě jsou nyní hotové jen některé terénní úpravy.

zdroj: chrudimsky.denik.cz