Slavnostní odhalení pomníku padlým martinickým rodákům – státní svátek 28. října 2016

Den vzniku samostatného Československa jsme si na státní svátek 28. října 2016 připomněli odhalením pomníku připomínajícím oběti 1. světové války v prosečské místní části Martinicích. Pomník vybudoval spolek Naše Martinice za podpory města Proseč.

Na pamětní desce pomníku jsou uvedena jména pěti obyvatel Martinic, kteří narukovali do rakousko-uherské armády a na frontě padli. Ludvík Binko zahynul v roce 1915 v Haliči, Josef Kudrna padl v roce 1914 v Polsku, Jaroslav Menc zemřel roku 1915 v Tolminu, Josef Menc podlehl zraněním ve vídeňské vojenské nemocnici v roce 1915 a Václav Vávra padl roku 1915 v Haliči.

Úvodní projev přednesl Michal Woff, člen výboru spolku Naše Martinice. K místním i návštěvníkům, kterých bylo více než 130, promluvil také starosta Proseče. „Připomenuli jsme si dnes také statečnost a hrdinství desetitisíců vlastenců, kteří obětovali své životy za svobodu svého národa. Bojovali hrdě a statečně za československý národ s vidinou vzniku samostatného Československého státu. To je věc, na kterou by náš národ a jeho občané neměli nikdy zapomínat, čest jejich památce,” uvedl prosečský starosta Jan Macháček.

Pamětní deska stojí vedle lípy svobody, kterou zde na 28. října zasadili před 48 lety. Jejímu slavnostnímu odhalení přihlíželi také potomci rodin padlých martinických rodáků. Vedle pomníku drželi stráž dobově krojovaní vojáci. Na slavnosti vystoupil také pěvecký sbor Základní školy v Proseči. Po odhalení pamětní desky pomníku byly položeny květinové dary a zazněla vojenská salva. Po slavnosti bylo pro veřejnost připraveno pohoštění v restauraci U Marešů.

Fotogalerie z akce

Video z akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *