Vrtule za okny? Lidé v Jarošově i v Chotěnově bojují proti. Zastupitelstva obou obcí nakonec dali od vrtulí ruce pryč!

Vrtule za okny? Lidé v Jarošově bojují proti elektrárnám u Toulovcových maštalí

„Šli jsme na vesnici za klidem a teď se máme dívat na vrtule,“ stěžují si lidé, kteří mají své domy na okraji Jarošova. Obce Jarošov a Chotěnov totiž plánují stavbu větrných elektráren. Projekt podnikatele Martina Hofmana z Jevíčka je prý teprve na začátku. O tom, jestli tady pětice větrných elektráren za miliardu vyroste, či nikoliv, zřejmě rozhodnou lidé v místním referendu. V obou vesnicích i v okolních obcích koluje petice proti jejich stavbě. Atmosféra v Jarošově se 180 obyvateli je vyostřená.

Tři elektrárny mají být u Jarošova, dvě u sousedního Chotěnova. „Vrtule mají stát vedle přírodní rezervace, bude to definitivně zničená příroda. Nedokážu si to představit a ani nechci domýšlet, že by tady bylo takové monstrum. Založili jsme spolek a rozšířili jsme petici. Ve spolku je aktuálně už několik desítek lidí. Petice proti záměru výstavby větrných elektráren je v okolních obcích, v obchodech, na poštách,“ informoval člen spolku Krajina a příroda pro budoucnost našich dětí, který si nepřál být jmenován.

Lidé kritizují, že dvě vrtule mají stát poblíž Toulovcovy rozhledny na Jarošovském kopci. Ta měří patnáct metrů, zatímco větrné elektrárny mají mít okolo 150 metrů. „Jezdíme na rozhlednu v létě s dětmi na kolech. Je odtamtud krásný výhled. Pokud tam větráky postaví, už tam nikdy nepojedeme,“ podotkl Zdeněk Hrubý.

Celý článek zde: https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/vrtule-za-okny-lide-v-jarosove-bojuji-proti-elektrarnam-u-toulovcovych-mastali-2.html

Stopka pro vrtule u Toulovcových maštalí. Zastupitelé dali od záměru ruce pryč

Atmosféra v Jarošově poblíž přírodní rezervace Toulovcovy maštale na pomezí Svitavska, Orlickoústecka a Chrudimska se v posledních dnech vyostřila. Důvod byl jasný. Obyvatele rozdělil záměr obce postavit nad vesnicí a u sousedního Chotěnova větrné elektrárny. A na úterním jednání zastupitelstva s velkou účastí veřejnosti se dal vzduch skoro krájet, emoce tu byly velmi vypjaté. Výsledek jednání je takový, že větrné elektrárny nakonec u Jarošova nebudou. A zastupitelé o tom nakonec sice hlasovali, ale jasno bylo už předem.

Desítky lidí přišly v úterý večer na veřejné zasedání zastupitelů Jarošova. Atmosféra se tady dala krájet. Na programu byl totiž mimo jiné záměr výstavby větrných elektráren. Od začátku bylo jasné, kde sedí odpůrci vrtulí a kde naopak příznivci. Poslední týdny byla obec rozdělená na dva tábory.

Celý článek: https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/stopka-pro-vrtule-u-toulovcovych-mastali-zastupitele-dali-od-zameru-ruce-pryc-20.html

Chotěnov rozhodne o stavbě vrtulí. Miliony by nám pomohly, přiznává starostka

Stavba větrných elektráren nedaleko přírodní rezervace Toulovcovy maštale poblíž Litomyšle je opět na stole. Zatímco zastupitelé v sousedním Jarošově od záměru ustoupili, v Chotěnově mají stále o vrtule zájem. „Miliony z větrných elektráren by vesnici hodně pomohly,“ uvedla starostka Chotěnova Jitka Boštíková. Lokalita se zamlouvá i jevíčské firmě Martina Hofmana, která se stavbě větrných elektráren věnuje dvacet let. Ve vesnici a okolí však sílí odpor proti dvěma větrným elektrárnám. Vznikla i petice.

Dvě zamýšlené větrné elektrárny by měly stát na poli za Chotěnovem směrem k Mladočovu a Desné. Jestli na stavbu vrtulí skutečně dojde, se rozhodne zřejmě ve čtvrtek 8. června večer, kdy budou zastupitelé o záměru hlasovat na veřejném zasedání.

Chotěnov se zhruba 130 obyvateli záměr výstavby větrných elektráren rozděluje. Zatímco jedni jsou jednoznačně pro, jiní nechtějí obří vrtule za domy. „Tak krásná krajina a budeme tady navždy koukat na větrníky. Jen kvůli penězům si necháme zničit přírodu,“ řekla žena z Chotěnova, která si přeje zůstat v anonymitě.

Chotěnov a Jarošov nejsou zdelake jediné lokality na Svitavsku, kde se uvažuje o stavbě větrných elektráren.

Celý článek zde: https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/chotenov-rozhodne-o-stavbe-vrtuli-miliony-by-nam-pomohly-rika-starostka-20230607.html

Na zastupitele v Chotěnově se snesla vlna kritiky. Od vrtulí dali ruce pryč

Emoce, různé názory a jedno zásadní rozhodnutí. Ve vypjaté atmosféře se sešli ve čtvrtek večer zastupitelé Chotěnova u Litomyšle, aby rozhodli o výstavbě dvou větrných elektráren v katastru obce. Stejně jako v sousedním Jarošově dali i chotěnovští zastupitelé od záměru ruce pryč. Během vyostřené diskuze však lidé poukázali na několik nesrovnalostí a kritizovali postup obce.

Proti záměru se zvedla ve vsi i okolí vlna nevole, podle starostky Jitky Boštíkové došlo i na výhrůžky.

Jednání chiotěnovského zastupitelstva

Jednání chotěnovského zastupitelstva Zdroj: Iveta Nádvorníková

Jak oznámila hned v úvodu jednání zastupitelstva, k 1. červnu rezignoval na svoji pozici místostarosta Vojtěch Nádvorník. „Důvodem jeho rezignace byla reakce jednotlivců, šlo o ústní útoky a nechtěl být terčem nátlaků. Nedivíme se mu,“ vysvětlila starostka Chotěnova Jitka Boštíková.

Celý článek zde: https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/na-zastupitele-v-chotenove-se-snesla-vlna-kritiky-od-vrtuli-dali-ruce-pryc-20230.html