Alois Metelák, nar. 16. 9. 1897 v Martinicích, byl významný český architekt, sklářský výtvarník, pedagog a malíř. Prosadil se ve sklářském oboru a získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Malířské tvorbě se více věnoval až v pozdějším věku.
Na pražskou uměleckoprůmyslovou školu vstoupil s přáním, stát se malířem. V průběhu studií své původní rozhodnutí změnil a dal přednost studiu architektury, mimo jiné, i u slovinského architekta Josipa Plečnika, umělce evropského významu.
Po úspěšném zakončení studií vstoupil do školských služeb a vedle toho projektoval obytné domy, veřejné budovy a památníky (J. A. Komenského v Litomyšli, Českým bratřím na Růžovém paloučku). Po několika letech se stal ředitelem železnobrodské sklářské školy a vyrostl ve významného sklářského umělce a organizátora výtvarného života v Pojizeří.
Ve volném čase rád kreslil. Zpočátku mu nezbývalo času a tak větší kresby ze Železnobrodska vytvořil až po 10 letém pobytu ve městě. Od té doby však kreslit nepřestal. Kresby se staly deníkem jeho zahraničních, studijních cest, v kresbách se vracel na rodnou Vysočinu. Z první poloviny 40. let 20. století pochází celá kolekce pastelů, předtím dával přednost kresbě uhlem. Na Slovensku zachytil tamní lidovou architekturu, několik prací je i z jeho cest po Itálii. To vše bylo jen autorovým koníčkem, pro veřejnost zůstával tvůrcem moderního, českého, užitkového skla. Až v 50. letech se začalo těžiště jeho tvůrčí aktivity přesouvat. Představil se svými obrazy a kresbami nejprve na kolektivních výstavách, později vystavoval samostatně. Velmi úspěšná byla výstava v Oblastní severočeské galerii v Liberci v roce 1980, kde prezentoval ukázky z celoživotního malířského díla. Obrazy a hlavně kresby jsou svědectvím Metelákovy pracovitosti a vytrvalosti a opravdového zájmu o život kolem nás.
Na sklonku života se zamýšlel nad svým dílem a svému příteli napsal: „ Snad to byl u mne dobrý osud, který mně určil pestřejší dráhu ve výtvarné práci, při které jsem se dostal k řešení úkolů z řady různých oborů (architektury, prací se dřevem, kovem, sklářství, klenotnictví) a teprve nakonec mně dopřál možnost věnovat se malířství, kterým jsem začal. Nemám přitom zájem tvořit něco tzv. „netradičního“, co kritika hledá a oceňuje, ale v duchu tradice kreslím a maluji to, co kolem sebe obdivuji a mám rád. Jsou to zejména stromy. U mne je tvorba malířská především otázkou citovou“.
Podle prosečské kroniky připravila: Miluše Rejentová
Alois Metelák
Narozen: 16. 9. 1897 – Martinice
Zemřel: 4. 11. 1980 – Železný Brod
Více informací: https://lam.litomysl.cz/architekt/314-alois-metelak
Pomník Jana Amose Komenského
Adresa: Komenského náměstí, Litomyšl
GPS: 49.8734203N, 16.3090719E
Datace: 1920–1921 (P) 1921 (R)
Architekti: Alois Metelák, Karel Preis
Stavitel: Zemská odborná škola pro zpracování dřeva a kovů v Litomyšli (žáci pod vedením Karla Schneidra)
Investor: Výbor pro postavení pomníku J. A. Komenského v Litomyšli
Památník českým bratřím na Růžovém paloučku
Adresa: Újezdec, 570 01 Litomyšl
GPS: 49.8699319N, 16.2029992E
Datace: 1921
Architekt: Alois Metelák
Stavitel: Zemská odborná škola pro zpracování dřeva a kovů v Litomyšli (žáci pod vedením Karla Schneidra); firma Vlach & Trešl
Investor: Spolek pro získání „Růžového paloučku“ u Oujezdce veřejnosti se sídlem v Litomyšli